Zapowiedzi, nowości, polecajki

 Dobry wieczór. Witam Was bardzo serdecznie.

𝗗ziś Dzień Blogów. Dla mnie to szczególne święto, bo jeszcze kilka lat temu nawet nie marzyłam, że założę blog i że tak mi się to będzie podobało. Myślę, że ten dzień, to nie tylko moje święto, ale także Wasze. Mój blog by nie istniał, gdyby nie Wy, dlatego dziękuję Wam kochani za to, że jesteście. 

Teraz będę Was kusić, nową powieścią Ałbeny Grabowskiej, a jeszcze w tym tygodniu opowiem Wam o moim październikowym patronacie w Wydawnictwie Szara Godzina.

 

#͇z͇a͇p͇o͇w͇i͇e͇d͇ź͇ ͇

Ałbena Grabowska jest popularną i cenioną polską powieściopisarką, która swoje niezwykłe, niespotykane w Polsce imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskim korzeniom.

Z wykształcenia lekarka, doktor nauk medycznych ze specjalizacją w neurologii i epileptologii, studia medyczne skończyła na warszawskiej Akademii Medycznej. Jako neurolog pracowała m.in. w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym.

Ałbena Grabowska nie planowała pisarskiej kariery. Za pióro chwyciła, chcąc zapisać wspomnienia związane z bułgarską gałęzią swojej rodziny. W ten sposób powstała jej pierwsza książka: Tam, gdzie urodził się Orfeusz. Kolejną pisarka stworzyła na prośbę syna, który zapragnął, by powstała książka o nim i dla niego. Tak został zapoczątkowany cykl o przygodach Julka – chłopca, który wolał gry komputerowe od prawdziwego życia.

Popularność wśród czytelników Ałbena Grabowska zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Tytułowi Winni to wielopokoleniowa rodzina z podwarszawskiego Brwinowa. Zwykli ludzie żyjący w niezwykłych, bardzo burzliwych czasach. Zmagający się z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. W trzech tomach sagi poznajemy ich w przededniu wybuchu I wojny światowej i towarzyszymy przez następne sto lat. Prośby czytelników spragnionych powrotu bohaterów popularnej trylogii sprawiły, że w roku 2018 ukazała się książka Stulecie Winnych. Opowiadania.

Losy rodziny Winnych zachwyciły nie tylko czytelników. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy. W 2018 roku rozpoczęto realizację serialu Stulecie Winnych. W 13 odcinkach pierwszej serii emitowanej od marca 2019 roku na antenie TVP1 w niedzielne wieczory, widzowie poznają losy Winnych w latach 1914-1939, co odpowiada pierwszemu tomowi sagi zatytułowanemu Ci, którzy przeżyli. W obsadzie serialu znalazło się wielu znakomitych aktorów, m.in. Kinga Preis, Katarzyna Kwiatowska, Iwona Bielska, Adam Ferency, Jan Wieczorkowski, Rafał Królikowski i Olaf Lubaszenko.

Prócz Stulecia Winnych spod pióra Ałbeny Grabowskiej wyszły, m.in. trylogia Alicja w krainie czasów, kryminał Ostatnia chowa klucz oraz wciągające powieści Lot nisko nad ziemią, Coraz mniej olśnień, Lady M. (Wydawnictwo Zwierciadło).

Pisarka wcieliła się w swoich bohaterów trzykrotnie – po raz pierwszy wystąpiła jako tytułowa bohaterka na okładkach trylogii Alicja w krainie czasów, a następnie zagrała dwie niewielkie role w pierwszej serii Stulecia Winnych.

Ałbena Grabowska jest mamą trójki dzieci – Julka, Aliny i Franka. I to właśnie one – co sama przyznaje – są dla niej największą inspiracją. Mimo, że coraz więcej czasu poświęca pisaniu, wciąż jest aktywna zawodowo – przyjmuje pacjentów w jednej z przychodni w podwarszawskim Brwinowie.

 

_____ ᴏᴘɪs ᴡʏᴅᴀᴡᴄʏ:_____

 

Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze…

 

II wojna światowa w przerażający sposób zmieniła życie setek tysięcy mieszkańców Warszawy, miasta, które po upadku powstania przypominało morze gruzów. Jedni zdołali przeżyć, innym się to nie udało. Zginęli na ulicach miasta, zostali zamęczeni na Pawiaku lub w obozach koncentracyjnych. Ci, którym udało się ocaleć, próbują po wojnie układać sobie życie na nowo.

 

Do zrujnowanej stolicy wraca rodzina Pataczków. Kamienica przy Marszałkowskiej, w której kiedyś mieszkali, cudem ocalała. Ojciec, lekarz, natychmiast podejmuje pracę w szpitalu. Matka, przedwojenna nauczycielka, próbuje odnaleźć się jako dziennikarka szukająca śladów nadziei wśród ruin. Starsza córka, Tereska, pomaga odgruzowywać Politechnikę, licząc, że dzięki temu odzyska przedwojenną miłość. Jest jeszcze ta młodsza – Mirka. I to w niej jest największa nadzieja. To ona bowiem znajduje w sobie dość odwagi i siły, by co dzień udowadniać, że najważniejsze to przeżyć. I żyć dalej…

 

"Najważniejsze to przeżyć" – najbardziej poruszająca po "Stuleciu Winnych" powieść Ałbeny Grabowskiej. Opowieść o sile rodziny, miłości i życia.

_________

𝗔ł𝗯𝗲𝗻𝗮 𝗚𝗿𝗮𝗯𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮 – 𝗡𝗮𝗷𝘄𝗮ż𝗻𝗶𝗲𝗷𝘀𝘇𝗲 𝘁𝗼 𝗽𝗿𝘇𝗲ż𝘆ć – 𝗽𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗮 𝟬𝟱 𝘄𝗿𝘇𝗲ś𝗻𝗶𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 𝗿. – 𝗗𝗼𝗺 𝗪𝘆𝗱𝗮𝘄𝗻𝗶𝗰𝘇𝘆 𝗥𝗲𝗯𝗶𝘀

_______________

Współpraca barterowa/ Dom Wydawniczy REBIS

Teraz  już z Wami się żegnam, życząc miłego i wspaniałego wieczoru.

_________




Komentarze

  1. Bardzo lubię do ciebie zaglądać i życzę ci wielu inspiracji do prowadzenia bloga.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i wzajemnie Wioletko. Też lubię do Ciebie wpadać.

      Usuń
  2. To może być super książka, lubię autorkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też Aniu. Nie mogę sobie darować żadnej książki autorki.

      Usuń
  3. Do tej pory poznałam dwie książki pisarki i chciałabym poznać także tą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też i każda kolejna książka autorki wzbudza we mnie takie same emocje.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYWIAD Z MAŁGORZATĄ LIS

Zapach śmierci

Na granicy życia i śmierci - recenzja