DWIE KOBIETY

 

𝘞𝘵𝘰𝘳𝘦𝘬   23-07-2024

*ℝ𝔼ℂ𝔼ℕℤ𝕁𝔸*

________________

Dzień dobry. Witam Was ponownie bardzo serdecznie.

Małgorzata Rogala znajduje się w ścisłym gronie moich ulubionych autorek i być może moje oceny jej powieści są dalekie od obiektywizmu, ale nic na to nie poradzę, że od przeczytania Zapłaty jestem zachwycona każdą kolejną powieścią autorki.  Co wyróżnia powieści Małgorzaty Rogali? To, że nie ma w nich drastycznych opisów i wulgaryzmów, ale za to można w nich znaleźć interesującą i wciągającą intrygę kryminalną oraz wspaniałe zobrazowane tło obyczajowe. Przeczytałam wszystkie książki Małgorzaty Rogali z wyjątkiem cyklu o 𝐶𝑒𝑙𝑖𝑛𝑖𝑒 𝑆𝑡𝑒𝑓𝑎ń𝑠𝑘𝑖𝑒𝑗. Tym bardziej się ucieszyłam, że Wydawnictwo Skarpa Warszawska zdecydowało się na wznowienie tego cyklu, z nową niesamowitą szatą graficzną, która śmiało mogłaby brać udział w konkursie na najpiękniejszą okładkę roku.

Wszyscy wielbiciele bohaterów cykli Małgorzaty Rogali zapewne będą zaskoczeni nową bohaterką, bo kreacja tej postaci znacznie odbiega od tych, które można było spotkać w książkach autorki do tej pory. Celina jest zagubioną pełną lęków i traum młodą kobietą, której bardziej pasowałaby rola ofiary aniżeli detektywa, ale autorka zaryzykowała i stworzyła postać dziewczyny, którą się lubi i kibicuje od samego początku. Z ogromnym zainteresowaniem podąża się za nią i uczestniczy w śledztwie w nietypowej sprawie. 𝐾𝑜𝑝𝑖𝑎 𝑑𝑜𝑠𝑘𝑜𝑛𝑎ł𝑎 to niecodzienna historia, w której urzeka wspaniale przedstawione tło obyczajowe i fantastycznie odmalowane przepiękne zakątki Francji. Czy Celinie uda się pomyślnie rozwiązać sprawę ? Czy uda się jej wygrać z demonami  przeszłości, dręczącymi lękami i ocalić samą siebie?

ᴢ ᴄʏᴋʟᴜ ʜᴀʟɪɴᴀ ᴘʀᴢᴇᴄᴢʏᴛᴀᴌᴀ ɪ ʙᴀʀᴅᴢᴏ ᴘᴏʟᴇᴄᴀ:

𝗠𝗮ł𝗴𝗼𝗿𝘇𝗮𝘁𝗮 𝗥𝗼𝗴𝗮𝗹𝗮 – 𝗞𝗼𝗽𝗶𝗮 𝗱𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗮. 𝗖𝗲𝗹𝗶𝗻𝗮 𝗦𝘁𝗲𝗳𝗮ń𝘀𝗸𝗮 𝗰𝘇. 𝟭 – 𝗽𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗮 𝘄𝘇𝗻𝗼𝘄𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮 𝟬𝟯 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. – 𝗪𝘆𝗱𝗮𝘄𝗻𝗶𝗰𝘁𝘄𝗼 𝗦𝗸𝗮𝗿𝗽𝗮 𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝘀𝗸𝗮

ᴛʏᴛᴜᴌ ʀᴇᴄᴇɴᴢᴊɪ: 𝗗𝘄𝗶𝗲 𝗸𝗼𝗯𝗶𝗲𝘁𝘆

𝑁𝑖𝑔𝑑𝑦 𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑚𝑦, 𝑐𝑜 𝑚𝑜ż𝑒 𝑠𝑝𝑜𝑤𝑜𝑑𝑜𝑤𝑎ć 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑤𝑟ó𝑡 𝑤 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑦𝑚 ż𝑦𝑐𝑖𝑢.

Celina Stefańska walczy z traumą po swoim porwaniu i śmierci rodziców, pracuje jako detektyw w sklepie, ale traci pracę tuż po tym, jak  uniemożliwia siostrzeńcowi  właściciela gwałt na jej koleżance. Napastnik oskarża ją o napaść, koleżanka wycofuje oskarżenie, a Celina zostaje zwolniona.  Za namową koleżanki zakłada agencję detektywistyczną, ale brak klientów sprawia, że myśli o rezygnacji z tego przedsięwzięcia. 

Dominika Wojtowicz w dobrej wierze udaje się z przyjacielem do Francji, by wykonać kopię słynnego obrazu Józefa Pankiewicza 𝑇𝑎𝑟𝑔 𝑛𝑎 𝑗𝑎𝑟𝑧𝑦𝑛𝑦 𝑛𝑎 𝑝𝑙𝑎c𝑢 Ż𝑒𝑙𝑎𝑧𝑛𝑒𝑗 𝐵𝑟𝑎𝑚𝑦 𝑤 𝑊𝑎𝑟𝑠𝑧𝑎𝑤𝑖𝑒. Obraz wkrótce zostaje skradziony, a na jego miejscu pojawia się wykonana przez nią kopia, a na domiar złego jej portret pamięciowy został opublikowany w prasie. Dziewczyna szybko orientuje się, że wpadła w tarapaty i musi uciekać. Problem w tym, że nie może wrócić do kraju oficjalną drogą, bo jest poszukiwana nie tylko przez policję obu krajów, ale i przez złodziei, którym ukradła oryginał obrazu i schowała. Nie może w żaden sposób się zdradzić, gdzie przebywa, więc wysyła do babci w Polsce zaszyfrowany list, bo babcia jest jedyną osobą, której ufa.

Proza życia dawała się Celinie coraz bardziej we znaki. Nieliczne zlecenia, które polegały głównie na śledzeniu niewiernych małżonków, bardzo ją nudziły. Celinę ogarniają coraz większe wątpliwości co do jej agencji,  obawia się, że podzieli losy innych kandydatów na detektywów stulecia. Wtedy pojawia się u niej babcia Dominiki zaniepokojona zniknięciem wnuczki. Jest tylko jeden problem, bo na jej poszukiwania Celina musi polecieć do Francji, a ona panicznie boi się latania samolotem, podróży pociągiem i samochodem. Może nadszedł właściwy moment, by rozprawić się ze swoimi demonami.

I wtedy do akcji wkracza babcia Celiny, która wie, co dziewczyna przeżyła, i że cierpi na zespół stresu pourazowego, jest pełna lęków i fobii, że jedynie skok na głęboką wodę, czyli  zaangażowanie w trudne śledztwo może pomóc dziewczynie na zrobienie kroku do przodu. 𝑀𝑢𝑠𝑖𝑠𝑧 𝑧𝑑𝑒𝑐𝑦𝑑𝑜𝑤𝑎ć, 𝑐𝑧𝑒𝑔𝑜 𝑐ℎ𝑐𝑒𝑠𝑧 𝑜𝑑 ż𝑦𝑐𝑖𝑎 𝑖 𝑐𝑧𝑦 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑚𝑎𝑠𝑧 𝑡𝑒𝑟𝑎𝑧, 𝑐𝑖 𝑤𝑦𝑠𝑡𝑎𝑟𝑐𝑧𝑎!  Nieoczekiwanie sprzymierzeńca znajduje w Milenie, przyjaciółce Dominiki, która postanowiła towarzyszyć Celinie w podróży, a ich tropem podąża tajemniczy mężczyzna.

𝐾𝑜𝑝𝑖𝑎 𝑑𝑜𝑠𝑘𝑜𝑛𝑎ł𝑎 to świetna powieść, może trochę inna niż pozostałe książki Małgorzaty Rogali, ale niewątpliwie jest w niej coś przyciągającego i intrygującego. Autorka niejednokrotnie udowodniła, że ma talent do tworzenia skomplikowanych historii kryminalnych oraz wyczucie w kwestii aktualnych problemów społecznych.

Tym razem autorka przedstawia modę na lansowanie się w mediach społecznościowych, zwane kłuciem innych w oczy swoim szczęściem prawdziwym lub jego iluzją, co często odbiera prawidłową ocenę rzeczywistości. Został też poruszony problem molestowania w miejscu pracy. Strach przed utratą zatrudnienia, zmowa milczenia pozwala mężczyznom na zachowania powszechnie nieakceptowalne.  I chorobliwa zazdrość, która nigdy nie była dobrym doradcą. Potrafi popchnąć do najpodlejszych czynów,  ze zbrodnią włącznie. Sukcesy i talent mogą stać się solą w oku osoby, która uważa, że to wszystko jej się należało.  Potrafią wykorzystać dobre  serce i zaufanie, by w najmniej spodziewanym momencie wbić przysłowiowy nóż w plecy.

𝐾𝑜𝑝𝑖𝑎 𝑑𝑜𝑠𝑘𝑜𝑛𝑎ł𝑎 to powieść, pełna różnorakich wątków, które Małgorzata Rogala zręcznie łączy w jedną całość, nic nie zostawia przypadkowi. Urzekła mnie wspaniała kreacja postaci babci Celiny, osoby ciepłej i mądrej, która wie co dla wnuczki dobre lepiej niż ona sama. Gdy finał powieści znajduje się tuż na wyciągnięcie ręki, autorka na ostatniej prostej podkręca emocje, bo okazuje się, że jeszcze nie wszystko zostało wyjaśnione. 

𝐾𝑜𝑝𝑖𝑎 𝑑𝑜𝑠𝑘𝑜𝑛𝑎ł𝑎 łączy w sobie elementy kryminału i powieści obyczajowej, bo to nie tylko kradzież obrazu, morderstwo, a jakże, bo i ono się tu pojawia, ale także jest to niecodzienna podróż do Francji. Jak zawsze Małgorzata Rogala uraczyła mnie wyjątkowym i pięknym językiem, doskonale wyważonymi słowami, nieszablonową fabułą i oryginalnym rozwiązaniem intrygi, a w tle brzmi muzyka zaś frapująca historia, zyskała otoczkę w postaci przepięknych opisów zakątków Francji i wątku związanego z obrazem Józefa Pankiewicza, który jak zapewnia autorka w posłowiu, istnieje tylko w jednym egzemplarzu, drugi jest fikcyjny stworzony przez nią na potrzeby fabuły książki. Znakomita proza napisana na wysokim poziomie, zapewniająca niecodzienną podróż do Francji i obcowanie z jej zabytkami.

𝐽𝑒ż𝑒𝑙𝑖 𝑛𝑖𝑒 𝑘𝑜𝑛𝑓𝑟𝑜𝑛𝑡𝑢𝑗𝑒𝑚𝑦 𝑠𝑖ę 𝑧 𝑛𝑎𝑠𝑧𝑦𝑚𝑖 𝑙ę𝑘𝑎𝑚𝑖, 𝑜𝑛𝑒 𝑐𝑜𝑟𝑎𝑧 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑛𝑎𝑠 𝑜𝑠𝑎𝑐𝑧𝑎𝑗ą, 𝑛𝑖𝑒 𝑑𝑎 𝑠𝑖ę 𝑜𝑑 𝑛𝑖𝑐ℎ 𝑢𝑐𝑖𝑒𝑐.

__________________________________

Współpraca barterowa / Wydawnictwo Skarpa Warszawska


 

Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Ilość stron: 352
Gatunek: kryminał

Data premiery: 03 lipca 2024
Moja ocena: 08 /10




 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WYWIAD Z MAŁGORZATĄ LIS

USZKODZONE DZIECKO

Życzenia świąteczne